تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

سیاره مریخ

دسته بندی: سیارات،
559 بازدید

سیاره مریخ

مریخ را اغلب سیاره سرخ می‌نامند. سیاره‌ای صخره‌ای است با قطری نصف قطر زمین اما جرمی یک دهم آن. رنگ متمایل به قرمز به دلیل وجود اکسیدهای آهن بر سطح آن است که به سنگ آهن یا زنگار معروفند. جو رقیقی دارد، با غلظتی حدود یک صدم جو زمین که عمدتاً از دی‌اکسید کربن (95%) ساخته شده است. نیتروژن (3%)، آرگون (1.6%) و رگه‌هایی از بخار آب و اکسیژن هم در آن یافت می‌شود. از آنجا که محور زمین و مریخ به یک اندازه کج است، فصل‌های مشابهی دارند؛ با این تفاوت که طول فصل‌ها در مریخ حدود دو برابر زمین است، چرا که سال مریخی تقریبآ به اندازۀ دو سال زمین طول می‌کشد. دمای سطح مریخ از 140- درجه سانتیگراد در زمستان تا 20 درجه سانتیگراد در تابستان در نوسان است. مریخ همچنین از طوفان‌های گرد و غبار رنج می‌برد که گاه‌گاهی می‌تواند کل سطح آن را بپوشاند.

دو کلاهک یخی قطبی دارد که عمدتاً از یخِ آب ساخته شده، ولی لایه‌ای از دی‌اکسید کربن جامد (یخ خشک) روی آن را پوشانده است. در قطب جنوب عمق لایۀ دی‌اکسید کربن 8 متر است که بر روی یخِ آب به ضخامت 3 کیلومتر و در محدوده‌ای به قطر 350 کیلومتر قرار دارد. قطر کلاهک قطب شمال 1000 کیلومتر و ضخامت آن حدود 2 کیلومتر است. در زمستان، یخ خشک لایه‌ای یک متری را روی یخِ آب (در قطب شمال) ایجاد می‌کند که باعث کاهش دی‌اکسید کربن موجود در اتمسفر و به دنبال آن کاهش فشار جو می‌شود.


ادامه مطلب
0 نظر
28 خرداد 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سیاره عطارد

دسته بندی: سیارات،
485 بازدید

سیاره عطارد

عطارد از همه سیارات دیگری که با چشم غیر مسلح دیده می شوند،اغفال کننده تر است.این سیاره گاهی به صورت یک شئ صبحگاهی ظاهر می شود،که در حدود یک ساعت پیش از طلوع خورشید ، طلوع می کند و گاهی به صورت یک شئ شامگاهی ظاهر می شود ،که در حدود یک ساعت بعد از غروب خورشید،غروب می کند.

این چرخه در یک سال فقط سه بار تکرار می شود.ناظران باستانی نمی دانستند که یک شئ واحد را به تناوب در صبحگاه و شامگاه می بینند.از این رو یونانیان این سیاره را به هنگامی که شامگاه ظاهر می شد مرکوری و وقتی در صبحگاه ظاهر می شد آپولو می نامیدند.ابهام وضع عطارد با این واقعیت توضیح داده می شود که این سیاره با فاصله متوسط 58 میلیون کیلومتر با 0.4 واحد نجومی ،که کمتر از نصف شعاع مداری زمین است ، خورشید را دور می زند.در نتیجه،هرگز در موضعی با زاویه بیشتر از 28 درجه نسب به خورشید ظاهر نمی شود.چون زمین با سرعت 15 درجه در ساعت به دور خود می چرخد، عطارد کمتر از دو ساعت پیش از خورشید طلوع می کند و در این حال یک شئ صبحگاهی به نظر می رسد و کمتر از دو ساعت پس از خورشید غروب می کند و در این حال یک شئ شامگاهی به نظر می رسد.عطارد تنها در نور فلق و شفق دیده می شود و در این شرایط جزئیات سطح آن مبهم می ماند.


ادامه مطلب
0 نظر
21 خرداد 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سیاره زهره

دسته بندی: سیارات،
585 بازدید

سیاره زهره

زهره از بسیاری جهات شایان توجه است:

آ.به جز خورشید و ماه و ستاره های دنباله دار بسیار نادر،پر نورترین جرم آسمانی است.وقتی که در حد اعلای روشنی است،به هنگام روز دیده می شود و در تاریکی شب از اشیاء سایه می اندازد.

ب.از هر سیاره ی دیگری به زمین نزدیک تر می شود و به 42ملیون کیلومتری آن می رسد.

پ.مدار آن فقط 0.007 است.اگر چه در سه دهه ی اخیر با ارسال کردن چند سفینه ی مدار گرد و سعی در فرود چندین گردونه ی مجهز به ابزار های اندازه گیری،اطلاعات قابل ملاحظه ای در مورد جو و سطح سیاره بدست آمده است ولی هنوز اطلاعات ما از آن اندک است و زهره همچنان یک سیاره ی اسرار آمیز به شمار می رود.

مواقع رصد کردن سیاره ی زهره

دوره ی هلالی زهره 584 روز است.در نیمی از این مدت(اندکی کمتر از ده ماه)زهره پیش از خورشید طلوع می کند و در نیم دیگر بعد از آن غروب می کند.

نکته:

1-در این مورد یونانیان و رومیان باستان(و نیز اقوام دیگر)تصور می کردند که دو شی ءِ متفاوت را مشاهده می کنند.آنها((ستاره ی))بامدادی را لوسیفر یا ائوسفوروس و ستاره ی شامگاهی را هسپروس می نامیدند.در کتب نجوم قدیم،آنها را کوکب های مسائی و صباحی می خواندند.نام ونوس(زهره)را به افتخار اله عشق و زیبایی بر این سیاره نهاده بودند.

2- مدار زهره دایره است(خروج از مرکز 0.007).تصویر مدار آن بر کره آسمان بیضی بسیار کشیده ای نزدیک به خط مستقیم است.چنین به نظر می رسد که زهره بر این خط به شرق و غرب خورشید نوسان می کند.


ادامه مطلب
0 نظر
14 خرداد 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سیاره زمین

دسته بندی: سیارات،
509 بازدید

سیاره زمین

زمین در جمع هشت سیاره ای که بر گرد خورشید می گردند از سیارات کوچک به شمار می رود از حیث قطر و جرم ، پنجمین سیاره و از لحاظ فاصله از خورشید سیاره سوم است . از این ها گذشته سیاره ای شبیه چند سیاره دیگر .تا آنجا که مشاهده شده تنها جایی در جهان است که در آن حیات وجود دارد .

زمین به هیچ وجه پایگاه مناسبی برای رصد های نجومی نیست .مشکل اصلی ساکن نبودن آن است .همه رصد های را باید به خاطر حرکت زمین تصحیح کرد . به علاوه حرکت زمین حرکتی ساده نیست ؛ بلکه ترکیب بسیار پیچیده ای از دست کم شش حرکت اساسی دارد.

- زمین به دور محورش دوران می کند.

- محور زمین به گرد خورشید می گردد.

- محور زمین حرکت تقدیمی دارد.

- محور زمین حرکتی ترقصی دارد.(رقص محوری)

- خورشید به همراه زمین و 7 سیاره دیگر در جمع خوشه محلی ستارگان با سرعت 20 کیلومتر در ثانیه یه سمت ستاره نسر واقع در حرکت است.

- خوشه محلی ستارگان یا سرعتی در حدود چند صد کیلومتر در ثانیه بر گرد مرکز کهکشان ما می گردد.

حواس آدمی این حرکات را نمی یابد ، همانطور که مسافران قطاری که با حرکت یکنواخت پیش می رود سرعت آن را حس نمی کنند. تنها موقعی که مسافران از پنجره بیرون را نگاه میکنند متوجه سرعت واقعی قطار می شوند. برای ناظر زمینی هم وضع بر همین منوال است .برای پی بردن به حرکات واقعی زمین مرجع باید حرکت جرم های سماوی دیگر باشد .


ادامه مطلب
0 نظر
7 خرداد 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات