بسم الله الرحمن الرحیم

تلسميک يک تارنما درباره پزشکي، نجوم، اطلاعات علمي و دانستنیها مي‌باشد. البته پیشینه تشکیل این تارنما در زمینه پزشکی بر می‌گردد به سال 1383، که در ابتدا با عناوین خاصی به کار خود ادامه می‌داد ولی با پیشرفت توانست حوزه فعالیت خود را در زمینه‌های نجوم و اطلاعات علمی و همچنین تاریخ گسترش دهد. تشکیل تارنمای علمی فرهنگی با نام رسمی تلسمیک در سال 1389 صورت گرفت که این اسم بر گرفته از نام دو دستگاه علمی تلسکوپ و میکروسکوپ می‌باشد. اگر این دو دستگاه اختراع نمی‌شدند به هیچ عنوان علوم پزشکی و نجوم پیشرفت نمی‌کرد، در واقع در بین تمام علوم، علوم پزشکی و نجوم نه تنها خیلی اهمیت دارند بلکه طرفداران زیادی نیز دارند. این دو دستگاه باعث باز شدن دنیاهای جدید به روی دانشمندان شده است و به خاطر همین تصمیم گرفته شد که از ترکیب اسم این دو دستگاه تارنمایی جدید و کامل ایجاد شود.
متاسفانه در سال 97 تمام اطلاعات و سرور تارنمای تلسمیک از بین رفت و ما شرمنده کاربران عزیز شدیم ولی با تلاش بسیار مجددا در سال 99 فعالیت‌مان را با توکل به پروردگار متعال از نو آغاز کردیم. تلسمیک همچنین حاوي مطالبي درباره عکس، موسيقي، فيلم، کتب و مجلات الکترونيکي، دانلود نرم‌افزار، موبايل و بازي مي‌باشد. تعداد زيادي از مطالب به صورت کامل و جامع ارائه شده است طوری که این مطالب به صورت مقاله و متن کامل هستند تا براحتی مورد استفاده دانش‌پژوهان گرامی قرار بگیرد. کاربران می‌توانند در صورت تمایل، در حوزه فعالیت تلسمیک مطالب خود را با نام خودشان در تارنما منتشر کنند که البته براي ارسال مطلب، بايد به جمع کاربران بپيوندند. تلسمیک در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و محتواي آن مطابق قوانین جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد. اميد است تا اين گام کوچک در راه علم موثر واقع شود هر چند، سهم کوچکي در پيشرفت علم داشته باشيم.
لویی پاستور، شیمیدان و زیست‌شناس مشهور فرانسوی می‌گوید:
در هر حرفه‌ای که هستید نه اجازه دهید که به بدبینی‌های بی‌حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار، شما را به یاس و ناامیدی بکشاند. در آرامش حاکم بر آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌هایتان زندگی کنید. نخست از خود بپرسید: "برای یادگیری و خودآموزی چه کرده ام؟" و سپس همچنانکه پیشتر می‌روید، بپرسید: "من برای کشورم، چه کرده‌ام؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان‌انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته‌اید. اما هر پاداشی که زندگی به تلاش‌هایمان بدهد یا ندهد، هنگامی که به پایان تلاش‌هایمان نزدیک می‌شویم هر کدام‌مان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم: "من آنچه در توان داشته‌ام انجام داده‌ام."